Ισπανία - Ισλανδία 87-57: Με κορυφαίο τον Γουίλι Χερναγκόμεθ

Καταιγιστική ήταν η Εθνική Ισπανίας, η οποία επικράτησε της Εθνικής Ισλανδίας με 87-57, για τον αγώνα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Με διάθεση και δυναμική άρχισαν και οι δύο ομάδες, με την Εθνική Ισπανίας να έχει το πάνω χέρι από τα πρώτα λεπτά και να είναι μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-15). Η χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 25-13, προηγήθηκε με 33 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-28).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου γύρω στο +20 και προηγήθηκαν με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-45). Η Εθνική Ισπανίας διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Εθνική Ισλανδίας με 87-57.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Γουίλι Χερναγκόμεθ και Πραντίγια με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ισλανδίας ξεχώρισαν οι Φρίντρικσον και Μπιόρνσον με 14 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 26-15, 51-28, 69-45, 87-57