WNBA: Παραμένουν στην κορυφή οι Σαν και Στορμ σε Ανατολή και Δύση (vids)

Συνεχίζεται η αγωνιστική δράση στο WNBA με τις Κονέκτικατ Σαν και Σιατλ Στορμ να συνεχίζουν νικηφόρα, παραμένοντας στην πρώτη θέση στην Ανατολή και Δύση αντίστοιχα, έκαναν σεφτέ οι Λος Άντζελες Σπαρκς, ενώ σημείωσαν την τέταρτη τους νίκη οι Λας Βέγκας Είσις.

Αναλυτικά:

Κονέκτικατ Σαν-Γουάσινγκτον Μιστίκς: 86-81

Οι Μιστίκς ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους (16-5), με τις Σανς να μαζεύουν ότι μπορούν και την ομάδα από την Γουάσινγκτον να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-20). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις φιλοξενούμενες να διατηρούν την διαφορά των τριών πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (47-44).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, οι Σαν είχαν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, με τις Μίστικς να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-62). Οι Σαν με ένα επί μέρους σκορ 24-18, διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησαν εντός έδρας τις Γουάσινγκτον Μιστίκς με 86-81.

Με αυτήν την νίκη οι Σαν ανέβηκαν στο 6-1 και την πρώτη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια, ενώ οι Μίστικς έπεσαν στο 2-4 και την πέμπτη θέση στην Ανατολή.

Από τις Σαν ξεχώρισαν οι Τζόουνς (12ρ.) και Τόμας με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Μίστικς διακρίθηκαν οι Τσάρλς και Άτκινς με 29 και 20 πόντους.

Περίοδοι: 20-24, 44-47, 62-63, 86-81

Τα highlights:

Σικάγο Σκάι-Λος Άντζελες Σπαρκς: 61-76

Παρότι οι Σικάγο Σκάι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά, οι Σπαρς κατάφεραν να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-19). Η ομάδα από το Λος Άντζελες είχε τον απόλυτο έλεγχο του σκορ στην δεύτερη περίοδο και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-33).

Οι Σπαρκς ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 23-10 και κατάφερε να προηγηθεί με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-43). Αν και οι Σκαι μείωσαν την διαφορά, οι Σπάρκς διαχειρίστηκαν την διαφορά και νίκησαν εκτός έδρας με 76-61.

Οι Σπαρκς έκαναν σεφτέ στην φετινή σεζόν και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας με ρεκόρ 1-2, ενώ οι Σκάι έπεσαν στο 2-3 και την τέταρτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Σπαρκς ξεχώρισαν οι Ογκβουμίκε και Γουίλερ με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Σκάι διακρίθηκαν οι Ντεσίλντς και Χέμπαρντ με 14 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 19-20, 33-38, 43-61, 61-76

Σιάτλ Στορμ-Μινεσότα Λίνξ: 82-72

Οι Στορμ πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 12 πόντους (15-2), με τις Λίνξ να μαζεύουν την διαφορά, αλλά την ομάδα από το Σιάτλ να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους (27-23). Παρότι οι Λινξ ισοφάρισαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου (29-29), οι Στορμ με ένα επί μέρους σκορ 31-13 κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 23 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (58-35)..

Παρότι η ομάδα από την Μινεσότα μείωσαν με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 36-24, η ομάδα από το Σιάτλ διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εντός έδρας με 82-72.

Με αυτήν την νίκη, οι Στορμ βρίσκονται στην πρώτη θέση της Δυτικής Περιφέρειας με ρεκόρ 5-1, ενώ οι Λίνξ έπεσαν στην έκτη θέση με ρεκόρ 0-4 στην Δύση.

Από τις Στορμ ξεχώρισε η Στιούαρτ με 15 πόντους, ενώ οι Ντούπρι και Λόιντ σκόραραν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από τις Λινξ διακρίθηκαν οι Φόουλς και Κόλιερ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 27-23, 58-35, 77-49, 82-72

Λας Βέγκας Έισις-Ιντιάνα Φέβερ: 113-77

Οι Έισις ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, πήραν προβάδισμα με 17 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-13). Αν και η ομάδα από το Λας Βέγκας προηγήθηκε ακόμη και με 26 πόντους (46-20) στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενες μείωσαν, με τις παίκτριες των Είσις να προηγούνται με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (59-47).

Οι Έισις διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά την κατάσταση και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 54-30 στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να νικήσουν την ομάδα από Ιντιάνα εντός έδρας με 113-77.

Η ομάδα από το Λας Βέγκας ανέβηκε στην δεύτερη θέση με ρεκόρ 4-2 στην Δυτική Περιφέρεια, ενώ οι Φέβερ έπεσε στο 1-6 και την έκτη θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Από τις Έισις ξεχώρισαν οι Χάμπι και Γουίλσον με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τις Φέβερ διακρίθηκαν οι Μίτσελ και ΜακΚόβαν (10ρ.) με 17 και 13 πόντους.

Περίοδοι: 30-13, 59-47, 87-58, 113-77

Περίοδοι: 30-13, 59-47, 87-59, 113-77