WNBA: Νίκησαν στην παράταση οι Ντριμ, σπουδαίο διπλό για Μέρκιουρι (vids)

Η δράση του WNBA συνεχίζεται, με τις Ατλάντα Ντριμ και Ντάλας Γούινγκς να σημειώνουν σπουδαίες εκτός έδρας νίκες.

Αναλυτικά:

Νιου Γιορκ Λίμπερτι-Ατλάντα Ντριμ: 87-90

Οι Ντιμ ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17). Αν και η ομάδα από την Ατλάντα είχε προβάδισμα 13 πόντων (39-26), οι Λίμπερι με ένα επί μέρους σκορ 17-4, έφερε το ματς στα ίσα (43-43). Οι φιλοξενούμενες διαχειρίστηκαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-45).

Οι Ντριμ είχαν τον πρώτο λόγο στο σκορ στο δεύτερο μέρος, με τις παίκτριες από την Λίμπερτι να παίρνουν διαφορά δύο πόντων στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου (82-80), αλλά τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στην παράταση (82-82). Οι Ντριμ αξιοποίησαν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και νίκησαν εκτός έδρας τις Λίμπερτι με 90-87.

Με αυτήν την νίκη, οι Λίμπερτι ανέβηκαν στο 5-2 και την δεύτερη θέση, ενώ οι Ντριμ έπεσαν στο 4-2 και την τρίτη θέση.

Περίοδοι: 17-28, 44-49, 61-65, 82-82 (τέλος της κανονικής περιόδου), 87-90 (τέλος της παράτασης)

Τα highlights:

Ντάλας Γουίνγκς-Φοίνιξ Μέρκιουρι: 85-89

Οι Μέρκιουρι ξέφυγε από τα πρώτα λεπτά στο σκορ, με τις Γουίνγκς να μειώνουν την διαφορά, αλλά την ομάδα από το Φοίνιξ να έχει διαφορά εφτά πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (44-37).

Αν και δεν ξέφυγε στο σκορ, οι Μέρκιουρι διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησαν εκτός έδρας με 89-85.

Με αυτήν την νίκη, οι Μέρκιουρι ανέβηκε στο 3-3 και την τρίτη θέση, ενώ οι Γούινγκς έπεσαν στο 1-4 και την πέμπτη θέση.

Από τις Μέρκιουρι ξεχώρισε ο Γκρίνερ με 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ οι Ντίγκινς-Σμιθ και Νερς με 21 πόντους έκαστος. Από τις Γουίνγκς διακρίθηκαν οι Μάμπρει και Ογκουμποβάλε με 24 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 17-26, 37-44, 60-57, 85-89