Euroleague Women: Νίκη για την Σκίο του κόουτς Δικαιουλάκου, συνεχίζει νικηφόρα η Φενέρμπαχτσε

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στους αγώνες της Τρίτης (21/12) για τις αναμετρήσεις της EuroLeague Women.

Αναλυτικά:

Φαμίλα Σκιο-Σοπρόν: 71-70

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του παιχνιδιού, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-35).  Χαμηλό το σκορ στην τρίτη περίοδο, με την Σοπρόν να διατηρεί το προβάδισμα της στους επτά πόντους (54-47). Η Φαμίλα Σκίο πάτησε το γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και χάρη σε ένα επί μέρους της σκορ 15-8, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες  στο τέλος της κανονικής περιόδου (62-62). Η Φαμίλα Σκίο ήταν ανώτερη και διαχειρίστηκε καλύτερα τις καταστάσεις στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με την Σαντρίν Γκρούντα να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 71-70.

Από την Φαμίλα Σκιο διακρίθηκαν οι Γκρούντα (11ρ. και μία ασίστ) και Ντελ Πέρο (12ρ. και δύο ασίστ) με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Σοπρόν ξεχώρισαν οι Τζανουάρι (2ρ. και έξι ασίστ) και Μιλοβάνοβιτς-Μπρουκς (9ρ.) με 18 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-19, 35-41, 47-54, 62-62 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 71-70 (τέλος της α' παράτασης).

Ντιναμό Κούρσκ-Λάντες: 75-57

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με τις γηπεδούχες να προηγούνται με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-26).  Η Ρωσική ομάδα, Ντιναμό Κούρσκ διατήρησε το προβάδισμα της σε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο μισό και νίκησε την Γαλλική Λάντες με 75-57.

Από την Ντιναμό Κούρσκ διακρίθηκαν οι Χάουαρντ (9ρ. και δύο ασίστ) και Ογκουνμποβάλε (5ρ. και τέσσερις ασίστ) με24 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Λάντες ξεχώρισε η Τόλο (6ρ. και μία ασίστ) με 21 πόντους, με τις Καρντενάλ και Μαγκαρίτι (13ρ. και δύο ασίστ) να σκοράρουν από εννιά πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-14, 38-26, 56-40, 75-57

Φενέρμπαχτσε-Τζιρόνα: 78-57

Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19), με την Φενέρμπαχτσε να πατάει το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους 23-11 και να προηγείται με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-30). Η Τουρκική ομάδα ξέφυγε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-13, προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-41). Η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Τζιρόνα με 78-57.

Από την Φενέρμπαχτσε διακρίθηκαν οι Γουίλαιμς (9ρ. και έξι ασίστ) και Ιαγκούποβα (6ρ. και τέσσερις ασίστ) με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Τζιρόνα ξεχώρισαν οι Μπούρκε και Γκάρντνερ με 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-19, 42-30, 60-41, 78-57

ΜΒΑ Μόσχας-ΤΤΤ Ρίγα: 61-68

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι απο τα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-26).  Η ΤΤΤ Ρίγα διαχειρίστηκε το προβάδισμα της στα επόμενα λεπτά και επκράτησε της ΜΒΑ Μόσχας εκτός έδρας με 68-61.

Από την ΤΤΤ Ρίγα διακρίθηκαν οι Πουλβέρε (1 ρ. και έξι ασίστ) και Τόμας (8ρ. και επτά ασίστ) με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την ΜΒΑ Μόσχας ξεχώρισαν οι Λεσκόβτσεβα και Πετρούσινα (5ρ. και τρεις ασίστ) με 17 και 10 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-22, 26-35, 43-51, 61-68

Άρκα Γκντίνια-Γαλατασαράι: 76-75

Πολλές εναλλαγές στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (35-35).  Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-20, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-55). Η Γαλατασαράι επέστρεψε στον αγώνα στην τέταρτη περίοδο και έκανε την αναμέτρηση θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με την Άρκα Γκντίνια να κρατάει το προβάδισμα της και να νικάει εντός έδρας με 76-75.

Από την Άρκα Γκντίνια διακρίθηκαν οι Γκούσταφσον (9ρ και δύο ασίστ) και Κούνεκ (3ρ. και τέσσερις ασίστ) με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Κράισνικ-Γιοβάνοβιτς (9ρ και τέσσερις ασίστ) και Μπίλγκιτς (10 ασίστ και πέντε ριμπάουντ) με 22 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-15, 35-35, 63-55, 76-75

Σεκσάρντ-USK Πράγας: 51-89

Η Τσεχική ομάδα ήταν πρωταγωνίστρια από τα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-27). Η USK Πράγας διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο μισό και επικράτησε εκτός έδρας την Σεκσάρντ με 89-51.

Από την Τσεχική USK Πράγας διακρίθηκαν οι Κόντε (9ρ. και τέσσερις ασίστ) και Τζόουνς (4ρ. και μία ασίστ) με 26 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Σεκσάρντ ξεχώρισαν οι Σούντερ και Γκορί με 16 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 7-26, 27-48, 42-70, 51-89

Η αναμέτρηση της Αβενιδα της Φασούλα με Βενέτσια ανεβλήθη λόγω κρουσμάτων στην Ιταλική ομάδα