Μπουρζ-Γαλατασαράι 69-67: Οι Γαλλίδες στον τελικό με ανατροπή στα τελευταία λεπτά

Η Μπουρζ με μια μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει την Γαλατασαράι με 69-67 και να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό του EuroCup Women, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Ιταλική Βενέτσια.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Γαλατασαράι να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Η τουρκική ομάδα ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-32).

Η ομάδα από την γειτονική χώρα διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-49). Η Μπουρζ φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, νίκησε την Γαλατασαράι με 69-67.

Από την Μπουρζ διακρίθηκαν οι Ντουσέτ και Χάμπτον με 19 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Γαλατασαράι ξεχώρισαν οι Πλαμ (8ρ. και τρεις ασίστ) και Κραζιδνικ-Γιοβανόβιτς (12ρ. και δύο ασίστ) με 21 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-18, 32-38, 49-56, 69-67