Εσπερίδες Κ. - Ελευθερία Μ. 58-70: Η Κάλογουεϊ έβαψε το ντέρμπι μπλε

Ποδαρικό με νίκη έκανε το 2023 η Ελευθερία Μοσχάτου που επικράτησε των Εσπερίδων με μέσα στην Καλλιθέα, φτάνοντας  στην 8η νίκη της σε 14 αγώνες στην Α1 γυναικών.

Από την ομάδα του Γιώργου Σίμου ξεχώρισε η Κέντρια Κάλογουεϊ που είχε 19 πόντους και 11 ασίστ φτάνοντας σε ένα εκπληκτικό νταμπλ νταμπλ.

Από την άλλη για την ομάδα του Θάνου Σόφτση διακρίθηκε η Γουλφολκ με 28 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ έκανε η Βιργιόγκε με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι δυο ομάδες έχουν από 8 νίκες και 6 ήττες σε 14 αγώνες, αλλά οι μπλε είναι από πάνω στην ισοβαθμία γιατί έχουν νικήσει και στους δυο γύρους τις μωβ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ξεχώρισαν οι μπλε με... πολυβόλο την Κάλογουεϊ

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν πάντα κοντά στο σκορ με τις φιλοξενούμενες να έχουν ελαφρά πρωτοβουλία κινήσεων. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-17, ενώ η Ελευθερία Μοσχάτου πήγε στην ανάπαυλα έχοντας βραχεία κεφαλή 2 πόντων, με το σκορ να είναι 31-33.

Στο δεύτερο μέρος οι μπλε κατάφεραν να διατηρούν διαφορά από 9 πόντους και πάνω και χάρη στην πολύ δραστήρια Κάλογουεϊ έφτασαν στη νίκη.

Εσπερίδες Καλλιθέας-Ελευθερία Μοσχάτου 58-70

Διαιτητές: Τεφτίκης-Παπαδόπουλος Χρ.-Ναστούλης

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 31-33, 42-51, 58-70.

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Στολίγκα 5(1), Βιργιόγκε 10(1), Γασπαράτου 4, Πρίφτη, Κορρέ 7(2), Μπενέκη, Μαργέλου, Κασάπογλου 4, Γουλφολκ 28(1).

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 19, Στούπα 8(2), Καρακασίδου 9, Νάτσκου, Σταμάτη 13(1), Μυλωνάκη, Μπρούερ 4, Ταμπάκου 2, Οκόγιε 15(2).