Πρωτέας Β. - Δάφνη Αγ. Δημ. 87-50: Άνετη νίκη για τις κυανέρυθρες

Την 7η νίκη του σε 14 αγώνες έκανε ο Πρωτέας Βούλας, που επικράτησε εύκολα εντός έδρας με 87-50 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου.

Η καλή επιλογή ξένων παικτριών έχει βοηθήσει τις κυανέρυθρες από ότι φαίνεται, καθώς για ακόμα ένα παιχνίδι ξεχώρισαν οι Μπουθ και Γκίλντεϊ.

Η πρώτη βρέθηκε κοντά στο νταμπλ νταμπλ με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ η δεύτερη είχε 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από την άλλη για την ομάδα του Αγίου Δημητρίου η Γουέλς είχε 15 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα ο Πρωτέας έχει ρεκόρ 7-7, ενώ από την άλλη η Δάφνη έχει 2 νίκες και 12 ήττες σε 14 αγώνες.

Κυρίαρχες από την αρχή μέχρι το τέλος οι κυανέρυθρες

Ο Πρωτέας Βούλας μπήκε στο ματς με σκοπό να κυριαρχήσει στο παρκέ και τα κατάφερε, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο έκανε ονειρική αρχή κλείνοντας την περίοδο με 22-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Δάφνη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά και πάλι οι παίκτριες του κόουτς Σουλιώτη είχαν τις λύσεις για να προηγηθούν στην ανάπαυλα με 41-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και οι γηπεδούχες έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη στη μάχη που δίνουν για την παραμονή τους στην Α1 γυναικών.

Πρωτέας Βούλας-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 87-50

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης-Κιουλάφας-Κούλης Κ.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-26, 62-37, 87-50

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης):  Γκίλντεϊ 24(4), Χατζηβασιλείου, Μάντιτς 8, Σακελλαρίου 3(1), Πατεράκη 4, Χατζηγιακουμή 15(5), Αλεξιά 2, Αναστασοπούλου Χ.3, Μπουθ 26(5), Τζανετάτου 2.
Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Καράλη, Σπαθάρου 3(1), Παγώνη, Γουελς 15(1), Σαλιάι 9(3), Σβορώνου, Μπόρις 13, Γκριτζά 10.