ΟΑ Χανίων - Εύνικος 88-86: Στο τέλος «χαμογέλασαν» οι Κρητικιές

Έπειτα από ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη ο ΟΑ Χανίων επικράτησε με 88-86 του Εύνικου στο κλειστό του Κλαδισού, με την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά να φτάνει στην 7η νίκη της σε 14 αγώνες.

Από τις Κρητικιές ξεχώρισε η Σιέρα Τζόνσον με 26 πόντους και 5 ριπμάουντ. Ακόμα, η Ρεβέκα Ακλ κόντεψε το triple double καθώς είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ.

Από την άλλη για τις πράσινες διακρίθηκε το νέο μεταγραφικό απόκτημα, Μίλικα Ντιούρα που είχε 21 πόντους και 8 ασίστ.

Πλέον, μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, ο Εύνικος έχει ρεκόρ 4-10, συνεχίζοντας τη μάχη για την παραμονή του στα «σαλόνια» της Α1 γυναικών.

Μοιράστηκαν τα δεκάλεπτα οι δυο ομάδες, συγκλονιστικό ματς μέχρι το τέλος

Ο ΟΑΧ μπήκε στο ματς με σκοπό να κυριαρχήσει στο παρκέ και το κατάφερε αφού με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου κατάφερε να προηγείται με 34-16. Ωστόσο, ο Εύνικος αντέδρασε και ανέτρεψε τα δεδομένα στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια, με τις γηπεδούχες να έχουν βραχεία κεφαλή με 51-49.

Το ίδιο έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την εξέλιξη του αγώνα να είναι συγκλονιστική μέχρι το τέλος. Με 10'' να απομένουν για την κόρνα της λήξης και με το φωτεινό ταμπλό να δείχνει 88-86 η Ντιούρα αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο και δεν κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ τις φιλοξενούμενες. Έτσι οι Κρητικιές κράτησαν την ψυχραιμία τους, αλλά και το ροζ φύλλο αγώνα στα χέρια τους.

ΟΑ Χανίων-Εύνικος 88-86

Διαιτητές: Ραχιώτης-Ορφανός Ιορδ.-Λαζόγκα

Τα δεκάλεπτα: 34-16, 51-49, 72-62, 88-86

ΟΑ Χανίων (Κεραμιδάς): Χάινς 18(2), Γεροστεργίου Χ.14(3), Κόνιαλη 5(1), Ακλ 16(1), Γεροστεργίου 9(1), Τζόνσον 26.
Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη 3(1), Εμμανουηλίδου 7(2), Πολυμένη 16(3), Ζουρνή, Κεσσέ 6(1), Ντουέρα 21(1), Κάμπελ 17(1), Τζόουνς 16(1), Ναυροζίδου, Μίχου.