Α1 γυναικών, Εσπερίδες - Παναθηναϊκός 61-92: «Καθάρισαν» από το δεύτερο δεκάλεπτο οι πράσινες

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός στην Α1 γυναικών, με τις πράσινες να επικρατούν των Εσπερίδων με 92-61 στο κλειστό του Έσπερου στην Καλλιθέα.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟ έχει 16 νίκες και 1 ήττα, ενώ οι Εσπερίδες έχουν αντίστοιχο ρεκόρ 9-8.

Από τις πράσινες ξεχώρισαν οι Πότερ και Χριστινάκη που είχαν από 19 πόντους έκαστη, ενώ στη δημιουργία διακρίθηκε η Παυλοπούλου για άλλο ένα ματς, με την Ελληνίδα γκαρντ να έχει 8 πόντους και 7 ασίστ.

Από την άλλη για τις μωβ πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Ζωή Κορρέ με 21 πόντους, με την νεαρή αθλήτρια να ξεχωρίζει σε ένα ακόμα παιχνίδι. Η Βιργιόγκε έκανε άλλο ένα νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Πράσινη κυριαρχία από το δεύτερο δεκάλεπτο

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την απουσία των Γούλφολκ και Μπενέκη, με τις παίκτριες της Καπογιάννη να συναντούν ουσιαστική αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με σκορ 20-22.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» ένα επιμέρους 26-9 και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση της νίκης. Οι πράσινες με όπλο την άμυνά τους περιόρισαν πολύ τις γηπεδούχες και κατάφεραν να προηγηθούν με το τέλος του ημιχρόνου με σκορ 48-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός σημείωσε ακόμα μια νίκη. Με το τέλος του αγώνα το ταμπλό στο κλειστό του Έσπερου έγραφε 61-92.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 29-48, 44-66, 61-92.

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Στολίγκα 9, Βιργκιόγκε 13, Τσούρντου, Γασπαράτου 1, Πρίφτη 6(1), Κορρέ 21(3), Μαργέλου 2, Κασάπογλου, Χίγκινς 9, Γουλφολκ.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 7, Ζιάκα, Κωτούλα 9(1), Παυλοπούλου 8(2), Πότερ 19, Σωτηρίου 6, Αλεξανδρή 5(1), Χριστινλακη 19(1), Φελούρη, Κάρτερ 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 10(2), Χαιριστανίδου 6.