ΠΑΟΚ-Άρης 74-76: Θεϊκός Τολιόπουλος υπέγραψε την επική ανατροπή από το -15

Ο Άρης με νέο show Τολιόπουλου πέρασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης κάνοντας τεράστια ανατροπή από το -15 στα τελευταία λεπτά και πιάνοντας την ομάδα του από το χέρι ,οι κίτρινοι  κέρδισαν το ΠΑΟΚ με σκορ 76-74.

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ οποίος πήρε νωρίς το προβάδισμα κάνοντας ένα 7-0. Ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε την άμυνα του , την οποία μετουσίωσε σε καλάθια μπροστά με τον ΜακΝίς και τον Γουίλιαμς και ανέβασε έτσι το χάντικαπ σε διψήφιες τιμές , με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να κλείνει την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με σκορ 25-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ο Άρης μείωσε την διαφορά στους 10 με τον Σανόγκο και τον Σταρκς (27-17) , με τον ΠΑΟΚ να μην επιτρέπει στον Άρη να μειώσει και άλλο το χάντικαπ , έκανε μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά και ξανά ανέβασε την διαφορά στους 14 στο τέλος του πρώτου μέρους (43-29).

Στο δεύτερο μέρος , ο Άρης με τον Σανόγκο και τον Ντε Σόουζα έκανε ένα επιμέρους 11-2 ρίχνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (45-40). Ο ΠΑΟΚ ανανέωσε πολλές κατοχές παίρνοντας τα επιθετικά ριμπάουντ με τον Άλστον και τον Τσαιρέλη και ανέβασε και πάλι το χάντικαπ σε διψήφιες τιμές στο τέλος της περιόδου (57-46). Στο τέλος , ο ΠΑΟΚ ενώ βρισκόταν με 15 μπροστά (64-49,35') και όλα έδειχναν να είχαν τελειώσει ,δεν λογάριαζαν χωρίς τον Βασίλη Τολιόπουλο. Ο έλληνας γκαρντ με 3/3 τρίποντα έκανε το 71-67 και με εύστοχο λει απ το 73-72. Ο Φρίντικσον έκανε 1/3 βολές διαμορφώνοντας το 74-72 , με τον Μπλούμπεργκ να ισοφαρίζει σε 74 όλα. Ο ΠΑΟΚ αστόχησε με τον καταπληκτικό Τολιόπουλο να ευστοχεί σε απίθανη φάση και να δίνει το προβάδισμά στον Άρη με 76-74. Ο ΠΑΟΚ αστόχησε , ο Τσαιρέλης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ με τον Φρίντικσον να κάνει λάθος στην επίθεση , το σκορ να μένει ως έχει και ο Άρης να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με σκορ 76-74 και να περνά στον ημιτελικό που θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 25-11,43-29,57-46,74-76

On fire: Ο Τολιόπουλος με 24 πόντους

Ξεχώρησαν: Ο Χάρελ από πλευρά Άρη με 11 πόντους , ενώ από ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Μίχαλακ και Γουίλιαμς με 13 και 11 πόντους

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 ( 64-49 , 35')

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Τσιμπούρης

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τάουνς 11 (3/4 βολές, 4/6 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΝίς 4, Τσιακμάς, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης 10 (2/2 βολές, 4/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Φρίντρικσον 6 (6/8 βολές, 0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (5/6 βολές, 2/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μίχαλακ 13 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Άλστον 8 (4/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σταρκ 6 (3/4 δίποντα), Σανόγκο 5 (1), Τολιόπουλος 24 (3/4 βολές, 3/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα), Κατσίβελης 7 (3/4 δίποντα), Μπλούμπεργκς 6, Μποχωρίδης 2 (1/7 σουτ), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 3/8 βολές, 2/2 δίποντα), Χάρελ 11 (2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μπάνκστον 4