Eurobasket 2025, Ιταλία - Ελλάδα 76-67: Πλήρωσε το κακό πρώτο δεκάλεπτο

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 76-67 στην Ιταλία στο πλαίσιο της πρεμιέρας των προκριματικών ομίλων για το Ευρωμπάσκετ γυναικών 2025, του οποίου η τελική φάση θα γίνει στη χώρα μας.

Από τις νικήτριες πρώτη σκόρερ ήταν η Κουμπάι με 18 πόντους, με την Ιταλίδα να συλλέγει και 8 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 6 ασίστ.

Από τις ηττημένες διακρίθηκε η Άρτεμις Σπανού που έκανε νταμπλ νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Ιταλία κυριάρχησε με τα επιθετικά ριμπάουντ!

Η Ιταλία ξεκίνησε φουριόζα και με το χρονόμετρο να γράφει 8:31'' η Βίλα σημείωσε το 6-0. Κατόπιν η Ελλάδα προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο έπειτα από τα πρώτα 5 αγωνιστικά οι γηπεδούχες προηγούνταν με 15-3.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Πέτρου Πρέκα βρήκε σκορ από τις Σταμολάμπρου και Παυλοπούλου, η ουσία στα υπόλοιπα 5 λεπτά δεν άλλαξε κι έτσι η ιταλική ομάδα με το τέλος της πρώτης περιόδου προηγούνταν 24-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ελληνίδες έκλεισαν την ψαλίδα και με ένα επιμέρους 21-15 κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση από τις Ιταλίδες.

Πιο συγκεκριμένα, η Σπανού με το χρονόμετρο να γράφει 5:25'' ευστοχεί σε ζεύγος ελεύθερων βολών κάνοντας το 29-24. Κατόπιν η ελληνική ομάδα συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και κατάφερε να πλησιάσει στους 2 πόντους αφού η Χριστινάκη 2:08'' πριν το ημίχρονο η Χριστινάκη έκανε το 33-31.

Στη συνέχεια η Ιταλία πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ και κατάφερε να ανανεώσει επιθέσεις προς όφελός της βρίσκοντας σκορ.

Το ημίχρονο έληξε με τις γηπεδούχες να έχουν το προβάδισμα με σκορ 39-31.

Στην τελική ευθεία «καθάρισε» η Ιταλία

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Σεσίλια Ζανταλασίνι ξεκινά ευστοχώντας σε τρίποντο κάνοντας το 42-31 κι ενώ το χρονόμετρο έγραφε 7:52''. Η Ιταλία διεύρυνε το σερί της σε 5-0 με τη Βίλα, ωστόσο οι Σπανού και Σταμολάμπρου απάντησαν για το 44-34 κι ενώ το χρονόμετρο έγραφε 6:17'' πριν τη λήξη της περιόδου.

Η Ιταλία ανέβασε το δείκτη της διαφοράς κάνοντας το 49-34 με τη Ζανταλασίνι και η Σπανού απάντησε με τρίποντο για το 49-37 κι ενώ το χρονόμετρο έγραφε περίπου 5 αγωνιστικά λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Ελλάδα στα επόμενα λεπτά κατάφερε να παίξει πολύ καλή άμυνα και να κλείσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Η Σταμάτη με το χρονόμετρο να γράφει 2:24'' πριν τη λήξη της περιόδου η Σταμάτη ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 49-43. Λίγο αργότερα η Σπανού ευστόχησε σε νέο τρίποντο και έκανετο 49-46 κι ενώ απέμεναν 2 λεπτά για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο υπόοιπο του χρόνου η Ιταλία κατάφερε να διατηρήσει ένα προβάδισμα 5 πόντων και η λήξη της 3ης περιόδου τη βρήκε να προηγείται με 53-48.

Στην τελική ευθεία οι δυο ομάδες ξεκίνησαν στο 4ο δεκάλεπτο ευστοχώντας σε τρίποντο, με τις Κις και Σταμάτη να εκκινούν «καυτές» από την περίμετρο, διαμορφώνοντας το 56-51.

Κατόπιν η Ιταλία με τις Βερόνα και Φασίνα κατάφερε να κάνει ένα επιμέρους 11-0, διαμορφώνοντας το 64-51 κι ενώ το χρονόμετρο έγραφε 8:06'' πριν το τέλος.

Με 5 λεπτά να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης, η Τζάσμιν Κις ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων, κάνοντας το 67-55.

Η Ιταλία μέχρι το τέλος του αγώνα κατάφερε να διατηρεί άνετα διψήφια υπέρ της διαφορά, με την Ελλάδα να προσπαθεί πάντα να μειώσει. Το τελικό σκορ έμελλε να είναι το 76-67, με τις γηπεδούχες να έχουν ρεκόρ 1-0 και τις φιλοξενούμενες 0-1.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Ελλάδα είναι στη Χαλκίδα όπου θα αντιμετωπίσει την Τσεχία στο κλειστό της Κανήθου Ευβοίας την Κυριακή 12/11 στις 17:00.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 39-31, 53-48, 76-67.