Τουρνουά "Β. Μπεσκάκη": Άντεξε και νίκησε η Σερβία

Μάχη ως το φινάλε έγινε ανάμεσα στη Σερβία και την Κροατία, για να πάρει στο τέλος τη νίκη η Σερβία με 91-88, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας μέρας του τουρνουά "Β. Μπεσκάκη" στο ΚΓ Περιστερίου "Ανδρέας Παπανδρέου".

Η Σερβία πήρε τα ριμπάουντ (6-14 στο πρώτο δεκάλεπτο) και μαζί τις δεύτερες ευκαιρίες και από το 12-8 (6’) έφτασε στο 14-18 (8’), παίρνοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η διαφορά έφτασε ως το +19 (24-43, 16’30’’) δείχνοντας η ομάδα της Μαρίνα Μάλκοβιτς θα είχε ένα εύκολο απόγευμα. Η Κροατία όμως βρήκε τα μακρινά σουτ που της έλειψαν στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, πίεσε περισσότερο και κατάφερε να δώσει στη διαφορά μονοψήφια τιμή (36-45. 19’30’’).

Η Κροατία πλησίασε ακόμη περισσότερο βρίσκοντας πιο εύκολα πλέον το δρόμο προς το καλάθι και με την Βούκσιτς να ευστοχεί για μόλις δεύτερη φορά σε έντεκα προσπάθειες από τα 6μ75 (42-47, 22’). Η Σερβία διατήρησε την ψυχραιμία της, είχε τις λύσεις για να οδηγήσει στο +12 (54-66, 28’25’’), όμως το παιχνίδι είχε δρόμο ακόμη, όπως αποδεικνύει το 70-69 που έγραψε η Μπόριτς, στα μισά της τέταρτης περιόδου! Το προβάδισμα άλλαζε χέρια στα επόμενα λεπτά, 3'' πριν τη λήξη οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (79-79), με το αγώνα να πηγαίνει στην παράταση. Η Κροατία προηγήθηκε πρώτη (82-79), αλλά η Σερβία απάντησε (82-88). Η Λάζιτς μείωσε (86-88) με 45'' στο ρολόι, αλλά η Ράτσα με τρίποντα έδωσε ανάσα στην ομάδα της (86-91) η οποία πήρε και τη νίκη με 91-88.

Διαιτητές: Τσώνος-Ζακεστίδης-Σκαλτσής (Μωϋσιάδης)

Δεκάλεπτα: 17-21, 36-45, 58-68, 79-79 (κ.α.), 88-91