NBA: Συνεχίζουν νικηφόρα οι Σίξερς, επικράτησαν οι Χοκς των Γουίζαρντς

Πέρα από τις νίκες των Μπουλς και των Κλίπερς, διαβάστε όλα όσα έγιναν στους αγώνες του NBA τα ξημερώματα της Τρίτης (2/11) για την κανονική περίοδο της κορυφαίας λίγκας.

Χόρνετς-Καβαλίερς: 110-113

Οι Καβαλίερς ξεκίνσαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (113-11). Οι Χόρνετς μάζεψαν την διαφορά και πίεσαν στα τελευταία λεπτά, αλλά η ομάδα από το Κλίβελαντ διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εκτός έδρας με 113-110. Οι Καβαλίερς ανέβηκαν στο 4-4, ενώ οι Χόρνετς έπεσαν στο 5-3.

Από τους Καβαλίερς διακρίθηκαν οι Άλεν (16ρ.) και Μαρκάνεν με 24 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Χόρνετς ξεχώρισαν οι Μπολ και Ροζίερ με 30 και 23 πόντους.

Περίοδοι: 21-40, 49-65, 76-88, 110-113

Πέισερς-Σπερς: 131-118

Οι Πέισερς πάτησαν το γκάζι στα πρώτα λεπτά, με τους Σπερς να βρίσκουν απαντήσεις, αλλά τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (43-33). Οι κίτρινοι συνέχισαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και  με ένα επί μέρους σκορ 35-23, προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (78-56). Οι Πέισερς παρά την πίεση των Σπερς ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο, διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εντός έδρας με 131-118, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 2-6, ενώ η ομάδα από το Σαν Αντόνιο έπεσε στο 2-5.

Από τους Πέισερς διακρίθηκαν οι Σαμπόνιτς (13ρ. ακι 6 ασίστ) και Τέρνερ (8ρ.) με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Σπέρς ξεχώρισαν οι Μάρει και Βασέλ εμ 16 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 43-33, 78-56, 109-87, 131-118

Σίξερς-Μπλέιζερς: 113-103

Οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους κομμάτια στα πρώτα λεπτά, με τους Σίξερς να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-21). Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η ομάδα από την Φιλαδέλφεια προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (54-53).

Παρά την πίεση των Μπλέιζερς που ισοφάρισαν μια φορά (86-86, 38' λεπτό), οι Σίξερς είχαν το πάνω χερι στο προβάδισμα και νίκησαν εντός έδρας με 113-103. Η ομάδα από την Φιλαδέλφια ανέβασε το ρεκόρ της στο 5-2, ενώ οι η ομάδα από το Πόρτλαντ έπεσε στο 3-4.

Από τους Σίξερς διακρίθηκαν οι Σεθ Κάρι και Νιάνγκ με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Μπλέιζερς ξεχώρισε ο Πάουελ με 22 πόντους, με τους Λίλαρντ (7ρ. και 10 ασίστΙ και ΜακΚόλουμ (4ρ. και 3 ασίστ) να έχουν από 20 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 27-21, 54-53, 86-81, 113-103

Χοκς-Γουίζαρντς: 118-111

Αν και οι Χοκς προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στην πρώτη περίοδο (34-23), οι Γουίζαρντς με ένα επί μέρους σκορ 37-29, πήραν προβάδμα με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-60). Η ομάδα από την Ατλάντα συνέχιζε να διευρύνει το προβάδισμα της στο δεύτερο ημίχρονο παρά την πίεση των Γουίζαρντς και νίκησε εντός έδρας με 118-111, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 4-3, ενώ η ομάδα από την Γουάσινγκτον έπεσε στο 5-2.

Από τους Χοκε διακρίθηκε ο Γιανγκ με 26 πόντους, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς και ο Καπελά (12ρ.) σκόραραν από 16 πόντους έκαστος. Από τους Γουίζαρντς ξεχώρισαν οι Μπιλ και Κούζμα με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 34-23, 63-60, 84-77, 118-111

Νικς-Ράπτορς: 104-113

Η ομάδα από την Νέα Υόρκη άρχισε καλύτερα το ματς και παρότι οι Ράπτορς μείωσαν στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, οι Νικς προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-53). Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια καθοριστική τρίτη περίοδο και έκανε ένα επί μέρους σκορ 38-22 και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους (91-79) και διατηρώντας την διαφορά, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας τους Νικς με 113-104. Οι Νικς έπεσαν στο 5-2, ενώ οι Ράπτορς ανέβηκαν στο 5-3.

Από τους Ράπτορς διακρίθηκαν οι Ανουνόμπι και Τρεντ με 36 και 26 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Νικς ξεχώρισαν οι Μπάρετ και Ραντλ με 27 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 34-26, 57-53, 79-91, 104-113

Γκρίζλις-Νάγκετς: 106-97

Αν και οι Γκρίζλις ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα, οι Νάγκετς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (106-97). Η ομάδα από το Μέμφις ανέβασε ρυθμούς με ένα επί μέρους σκορ 22-15 στην τρίτη περίοδο (82-73) και νίκησε τους Νάγκετς με 196-97. Οι Γκρίζλις ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-3, το ίδιο με τους Νάγκετς.

Από τους Γκρίζλις  διακρίθηκαν οι Μοράντ και Τζόουνς με 26 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Νάγκετς ξεχώρισαν οι Γιόκιτς και Γκόρντον (10ρ.) με 23 και 15 πόντους.

Περίοδοι: 31-26, 60-58, 82-73, 106-97

Τίμπεργουλβς-Μάτζικ: 97-115

Οι Τίμπεργουλβς άρχισαν δυναμικά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-62). Οι Μάτζικ βρήκαν απαντήσεις στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 43-19, κατάφεραν να νικήσουν εκτός έδρας την ομάδα της Μινεσότα με 115-97. Οι Μάτζικ ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 2-6, ενώ οι Τίμπεργουλβς έπεσαν στο 3-3.

Από τους Μάτζικ διακρίθηκαν οι Άντονι (9ρ. και 8 ασίστ) και Βάγκνερ με 31 και 29 πόντους αντίστοιχα. Από τους Τίμπεργουλβς ξεχώρισαν οι Έντουαρντς και Τάουνς (16ρ.) με 24 και 23 πόντους.

Περίοδοι: 32-26, 58-53, 78-62, 97-115