Μπούλς-Νετς 118-95: Φόρτσαραν στην τέταρτη περίοδο με καθοριστικούς ΝτεΡόζαν και Λαβίν

Οι Μπουλς με μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο, έφεραν τα πάνω-κάτω στον αγώνα με τους Νετς και επικράτησαν εντός έδρας με 118-95, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 7-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 7-4.

Η ομάδα από το Σικάγο είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του παιχνιδιού και παρά την πίεση των Νετς, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (35-27). Η ομάδα από το Μπρούκλιν με ένα δικό της επί μέρους σκορ 30-16, προσπέρασε μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (57-51).

Οι "ασπρόμαυροι" παρότι δεν ξέφυγαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (78-76). Οι Μπουλς πάτησαν το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 42-17, έφεραν τα πάνω-κάτω και νίκησαν εντός έδρας τους Νετς με 118-95.

Από τους Μπουλς διακρίθηκαν οι ΝτεΡόζαν και Λαβίν με 28 και 24 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Νετς ξεχώρισαν οι Ντουράντ (10ρ.) και Όλντριτζ (7ρ.) με 38 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 35-27, 51-57, 76-78, 118-95