Γουόριορς-Χοκς 127-113: Ασταμάτητος ο Κάρι με «50αρα» οδήγησε στην νίκη το Γκόλντεν Στέιτ

Με μια εξαιρετική τρίτη περίοδο, οι Γουόριορς έχοντας ως κορυφαίο τον Κάρι με 50 πόντους, δέκα ασίστ και επτά ριμπάουντ, ξεπέρασαν το εμπόδιο των Χοκς επικρατώντας εντός έδρας με 127-113 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 9-1, με την ομάδα από την Ατλάντα να πέφτει στο 4-7.

Οι δύο ομάδες είχαν στην αρχή τα καλά τους κομμάτια ανά στιγμές και εναλλάσονταν στα πρώτα λεπτά, με τους Χοκς να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (34-32). Η ομάδα από την Ατλάντα διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, παρά την πίεση των γηπεδούχων και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (65-61).

Οι Γουόριορς ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 41-20, προηγήθηκαν με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (102-85). Αν και τα "γεράκια" έβγαλαν αντίδραση στην τέταρτη περίοδο, οι Γουόριορς βρήκαν απαντήσεις, διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν εντός έδρας με 127-113.

Από τους Γουόριορς διακρίθηκαν οι Κάρι (10 ασίστ και επτά ριμπάουντ) και Πόλε με 50 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χοκς ξεχώρισαν οι Γιάνγκ (9 ασίστ και τρία ριμπάουντ) και Κόλινς (6ρ. και μία ασίστ) με 28 και 19 πόντους.

Περίοδοι: 32-34, 61-65, 102-85, 127-113