Καβαλίερς-Νετς 112-117: Ανατροπή για το Μπρούκλιν με «27αρα» του Ντουράντ

Με ανατροπή οι Νετς επικράτησαν των Καβαλίερς εκτός έδρας με 117-112 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 13-5, ενώ η ομάδα από το Κλίβελαντ έπεσε στο 9-9.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τους Καβαλίερς να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-24). Η ομάδα από το Κλίβελαντ συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμα της στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 36-28 και προηγήθηκε με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (63-52).

Η ομάδα από το Μπρούκλιν αντέδρασε στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 32-19, προσπέρασε μπροστά και πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (84-82). Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους Νετς να διαχειρίζονται καλύτερα την κατάσταση και να επικρατούν εκτός έδρας των Καβαλίερς με 117-112.

Από τους Νετς διακρίθηκαν οι Ντουράντ (9 ασίστ, 6ρ.) και Όλντριτζ (11ρ.) με 27 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Καβαλίερς ξεχώρισαν οι Γκάρλαντ (11 ασίστ και 5ρ.) και Μαρκάνεν (8ρ. και 1 ασίστ) με 24 και 22 πόντους.

Περίοδοι:  27-24, 63-52, 82-84, 112-117