Γουόριορς-Μάβερικς 101-107: Επέστρεψαν από το -21 με κορυφαίο τον Ντόντσιτς

Οι Μάβερικς επικράτησαν των Γουόριορς με 107-101 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 36-25 (5η θέση της Δυτικής Περιφέρειας), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν σττο 43-18 (2η θέση της Δυτικής Περιφέρειας).

Οι Γουόριορς ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (37-24). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την διαφορά κυρίως σε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-48).

Η ομάδα από το Γκόλντεν Στέιτ πήρε προβάδισμα ακόμη και με 21 πόντους (73-52, 29' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα από το Ντάλας να μειώνει την διαφορά στα επόμενα λεπτά, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-74). Οι Μάβερικς ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 33-13 και νίκησαν εκτός έδρας τους Γουόριορς με 107-101.

Από τους Μάβερικς διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (11ρ. και δύο ασίστ) και Ντινγουίντι (4ρ. και πέντε ασίστ) με 34 και 24 πόντους αντίστοιχα. Από τους Γουόριορς ξεχώρισαν οι Κάρι (4ρ. και δέκα ασίστ) και Γουίγκινς (2ρ. και δύο ασίστ) με 27 και 18 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 37-24, 60-48, 88-74, 101-107