Μάβερικς-Τζαζ 93-99: Λείπει ο Ντόντσιτς...η Γιούτα κάνει μπρέικ

Οι Τζαζ νίκησαν τους Μάβερικς με 99-93 και έκαναν μπρέικ στο πρώτο παιχνίδι της σειράς στα playoffs.

Οι Τζαζ ξεκίνησαν δυνατά, με οχτώ σερί πόντους (8-0, 3' λεπτό). Άμεση απάντηση των Μάβερικς, οι οποίοι με ένα  επί μέρους σκορ 21-6, προηγήθηκαν με επτά πόντους (21-14, 6' λεπτό). Αν και οι Τζαζ πίεσαν στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-20).

Αν και η ομάδα από το Ντάλας κράτησε το προβάδισμα της στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δωδεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τις καταστάσεις με δέκα σερί πόντους και προηγήθηκαν με ένα πόντο (42-41, 23' λεπτό). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα τελευταία λεπτά, με τους Τζαζ να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-43).

Παρότι οι Μάβερικς ισοφάρισαν σε δύο περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι Τζαζ είχαν τον πρώτο λόγο και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-65).  Η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους Μάβερικς να πιέζουν και να μειώνουν στον ένα πόντο (92-91, 46' λεπτό) Οι Τζαζ διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και με ένα επί μέρους σκορ 7-2, νίκησαν εκτός έδρας τους Μάβερικς με 99-93.

Οι Μάβερικς υπενθυμίζουμε ότι δεν είχαν στην διάθεση τους λόγω τραυματισμό, τον Ντόντσιτς και τον Χάρνταγουει, ενώ για τον ίδιο λόγο, ο Αζουμπούικε δεν αγωνίστηκε για τους Τζαζ.

Από τους Τζαζ διακρίθηκαν οι Μίτσελ και Μπογκντάνοβιτς με 32 και 26 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάβερικς ξεχώρισαν οι Μπράνσον και Ντίνγουιντι με 24 και 22 πόντους.

Περίοδοι: 23-20, 43-45, 65-73, 93-99