Τζαζ-Μάβερικς 100-99: Με κάρφωμα του Γκομπέρ στα 11''

Οι Τζάζ κατάφεραν να "χαλάσουν" την  επιστροφή του Ντόντσιτς και με κάρφωμα του Γκομπέρ στα 11'', νίκησαν τους Μάβερικς με 100-99, κάνοντας το 2-2 στην σειρά των playoffs του NBA.

Οι Μάβερικς είχαν τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, με τους Τζαζ με ένα επί μέρους σκορ 19-10, να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Η ομάδα από το Σολτ Λέικ Σίτι πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 30-19, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-42).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 39-24, προσπέρασαν και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-78). Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους Μάβερικς να έχουν το πάνω χέρι, αλλά τους Τζαζ χάρη στο κάρωμα του Γκομπέρ στα 11" και στο χαμένο τρίποντο του Ντινγουίντι, να νικούν εντός έδρας με 100-99.

Από τους Τζαζ διακρίθηκαν οι Κλάρκσον (4ρ.) και Μίτσελ (6ρ. και επτά ασίστ) με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα. Από τους Μάβερικς ξεχώρισαν οι Ντόντσιτς (10ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μπράνσον (5ρ. και τρεις ασίστ) με 30 και 23 πόντους.

Περίοδοι: 24-23, 54-42, 78-81, 100-99