Άρης-Κολοσσός 68-74: Με Κατσίβελη οδηγό πήραν οι Ροδίτες το διπλό

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εκτός έδρας τον Άρη με 74-68 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-5, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 6-4.

Αν και ο Άρης πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 5' λεπτό (6-2), ο Κολοσσός Ρόδου ανέβασε ρυθμό κυρίως με τρίποντο και με ένα επί μέρους σκορ 20-7, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-13). Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κιτρινόμαυροι πίεσαν και κράτησαν χαμηλά την διαφορά. Οι "νησιώτες" προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-32).

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με ένα πόντο στο 21' λεπτό (36-35), οι Ροδίτες είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (49-46). Ο Άρης πίεσε στην τέταρτη περίοδο και κατέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους σε δύο περιπτώσεις, με τον Κολοσσό Ρόδου να διατηρεί το προβάδισμα του και να νικάει εκτός έδρας με 74-68.

Από τον Κολοσσό Ρόδου διακρίθηκαν οι Ντίξον και Κατσίβελη με 19 πόντους έκαστος. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Χάγκινς με 13 πόντους, με τους Γκούντγουιν (7ρ.) και Σανόνγκο (10ρ.) να έχουν από δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Καρπάνος, Κωνσταντινίδου

On Fire: Ο Ντίξον (5ρ. και τέσσερις ασίστ) και ο Κατσίβελης (έξι ρ. και τρεις ασίστ) από τον Κολοσσό Ρόδου με 19 πόντους έκαστος

Η μεγαλύτερη διαφορά: Οι δώδεκα πόντοι διαφοράς για τον Κολοσσό Ρόδου στο 9' λεπτό (22-10)