Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μ 78-90.: «Βασιλικό» πέρασμα από το ΟΑΚΑ, παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Ναν

Ένα εντυπωσιακό 10-26 στην τρίτη περίοδο, ήταν αυτό που έκανε την διαφορά στην αναμέτρηση του ΟΑΚΑ, με την Ρεάλ Μαδρίτης να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 90-78, ρίχνοντας τον στο 6-7.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΟΑΚΑ, με την Ρεάλ να προηγείται με 12-9, τον Παναθηναϊκό, όμως, να απαντά με ένα 6-0 για το 15-12. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ναν έγραψαν το 21-17, όμως οι Καστιγιάνοι τελείωσαν την πρώτη περίοδο με ένα επιμέρους 7-2 για το προσπέρασμα (23-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης, με όπλο τα τρίποντα των Γιουλ και Χεζόνια, ξέφυγαν με εννιά πόντους (26-35). Η απάντηση του Παναθηναϊκού, όμως, ήταν εντυπωσιακή, με τους «πράσινους», με… πρώτο βιολί τον Ναν, να τρέχουν ένα 14-0 για το 40-35. Ακόμα ένα τρίποντο, δια χειρός Γκραντ, έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (43-37), ο Ναν έγραψε το 45-39, όμως η Ρεάλ έτρεξε ένα 6-0 μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου που την έστειλε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους, μπροστά με 46-45. Εξαιρετικός στο πρώτο μισό ο Κέντρικ Ναν με 20 πόντους, ενώ για την Ρεάλ, ο Χεζόνια έχει 13 πόντους και ο Ντεκ 10.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, Λεσόρ και Μήτογλου έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +3 (51-48), όμως η Ρεάλ, με δύο τρίποντα του Μούσα, απάντησε με ένα 12-0 για το 51-60, επαναφέροντας και πάλι το +9 που είχε στην δεύτερη περίοδο. Ο Λεσόρ με μία βολή έβαλε τέλος στο σερί των Καστιγιάνων (52-60), για να ακολουθήσει, όμως, ακόμα ένα 0-10 από τους Μούσα και Κοζέρ, που εκτόξευσε την διαφορά στο +18 για την «Βασίλισσα» (52-70), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-72.  Δύο τρίποντα από τους Σλούκα και Γκριγκόνις και ένα καλάθι του Μήτογλου για το 63-72, κράτησαν τον Παναθηναϊκό ζωντανό στο παιχνίδι, όμως το τρίποντο του Γιουλ για το 63-75 και το καλάθι του Χεζόνια για το 63-77… έκοψαν την φόρα των γηπεδούχων. Τα χρονικά περιθώρια, πλέον, είχαν στενέψει υπερβολικά για το «τριφύλλι», με την Ρεάλ να κρατά το υπέρ της προβάδισμα ασφαλείας, φτάνοντας στην νίκη με 90-78, που την φέρνει στο 12-1, μετά τις δύο νίκες επί ελληνικού εδάφους και τον Παναθηναϊκό, μετά της δύο ήττες της «διαβολοβδομάδας», να πέφτει στο 6-7.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-46, 55-72, 78-90

Οn fire: 24 πόντους, τους 20 εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσε ο Κέντρικ Ναν.

Ξεχώρισαν: 18 πόντοι ήταν ο απολογισμός του Λεσόρ, ενώ 15 πόντους και εννέα ριμπάουντ είχε ο Ντίνος Μήτογλου. Για την Ρεάλ, ο Χεζόνια είχε 19 πόντους, ο Ντεκ 16 και ο Μούσα 14 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για την Ρεάλ (52-70) στο 29’

Διαιτητές: Ντιφαλά, Ρέισιους, Τσίτσι