Μπασκόνια-Ρεάλ 76-72: Ο Χάουαρντ μίλησε στο τέλος και της χάρισε την νίκη

Η Μπασκόνια λύγισε την αντίσταση της Ρεάλ, ο Χάουαρντ το πήρε προσωπικά και με δικά του καλάθια και τις εύστοχες βολές του Μονέκε πήρε μια πολύ σημαντικλη νίκη εναντίον της Ρεάλ με σκορ 76-72.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες, όπου καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει της άλλης με την Ρεάλ να έχει ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του (16-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, Μονέκε και Καμπαρό έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στην Μπασκόνια 30-25 στο 15' με την Ρεάλ να αντιδρά και να μειώνει δια χειρός Μούσα και Ντεκ σε 36-35.

Στο δεύτερο μέρος, τα τρίποντα του Σεντερκέσκις και η κυριαρχία του Ντιόπ στο ζωγραφιστό ανέβασε το χάντικαπ με την Μπασκόνια να προηγείται για 4 (46-42). Η Ρεάλ με ένα ξέσπασμα μείωσε και προσπέρασε στο παιχνίδι στο τέλος της περιόδου (48-52). Η Βασίλισσα είχε σταθερά το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, με τον Χάουαρντ να αναλαμβάνει δράσεις και με τρίποντες βόμβες και την ευστοχία του Μονέκε στην γραμμή της φιλανθρωπίας να πανηγυρίζει την νίκη με σκορ 76-72.

Για τους Βάσκους ξεχώρισε ο Χάουαρντ με 15 πόντους και ακολούθησε ο Μονέκε με 14. Για την Ρεάλ ο Μούσα είχε 17 πόντους ενώ double double πανηγύρισε ο Ταβάρες με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-35, 48-52, 76-72