Μπούργος-Μπασκόνια 62-78: Διπλό για τους Βάσκους που δίνουν μάχη για τα playoffs

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Μπούργος με 78-62 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 15-12 (8η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 8-19 (16η θέση).

Η Μπούργος είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-18). Η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34).

Οι Βάσκοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δευτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-13 και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-47). Η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μπούργος με 78-62.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Πέτερς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπούργος ξεχώρισαν οι Μπενίτε και Γκάμπλ με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 20-18, 34-40, 47-61, 62-78