Ομπραντόιρο-Ρεάλ 88-89: Αγχωτική νίκη για την βασίλισσα με καθοριστικό Γιουλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε εκτός έδρας την Ομπραντόιρο με 89-88 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 23-9 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 11-21 (13η θέση).

Αν και η Ομπραντόιρο είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα, η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-21).  Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά την βασίλισσα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-44).

Η Ομπραντόιρο προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους μερένγχες να κρατούν χαμηλά το σκορ, αλλά την ομάδα της Γαλικίας να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-62). Πολλές εναλλαγές στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι, αλλά την Ρεάλ Μαδρίτης να παίζει πιο αποτελεσματικά και να νικάει εκτός έδρας την Ομπραντόιρο με 89-88.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Γιουλ και Χάνγκα με 21 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Ομπραντόιρο ξεχώρισαν οι Χόμπς και Σκράμ με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-23, 44-46, 63-62, 88-89