Τσμόκι Μινσκ-Ζενίτ 74-90: Εκτός έδρας νίκη με πλουραλισμό στο σκοράρισμα

Η Ζενίτ νίκησε εκτός έδρας τους Τσμόκι Μίνσκ με 90-74 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-3 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 2-9 (11η θέση).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στα πρώτα λεπτά, με την Τσμόκι Μίνσκ να έχει  το πάνω χέρι στην αρχή και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Η Ζενίτ βρήκε άμεσα απαντήσεις με ένα επί μέρους σκορ 23-12 και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-32).

Η ομάδα από την Αγία Πετρούπολη ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 25-16 και προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-48). Η Ζενίτ διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Τσμόκι Μίνσκ με 90-74.

Από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Βολκίν και Πόιθρες με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Τσμόκι Μίνσκ ξεχώρισαν οι Μπελιανγκού και Γουόρνερ με 21 και 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-40, 48-65, 74-90.