Τζαζ - Μπακς 124 -120: Υπέκυψαν οι πρωταθλητές

Ανώτεροι ήταν οι Τζαζ κόντρα στους Μπακς και πήρανε τη νίκη με 124 -120. Οι πρωταθλητές υποχρεώθηκαν στη τρίτη τους ήττα στα τέσσερα φετινά φιλικά.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό, αφού καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των 7 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (16-23 οι Μπακς στην πρώτη περίοδο και 41-34 οι Τζαζ στην δεύτερη), με τους Τζαζ να κλείνουν την δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με δύο πόντους 63-61. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι και μετά την ανάπαυλα και παρά το γεγονός ότι τα «ελάφια» έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα στο τελευταίο μέρος. Ένα  επιμέρους σκορ 11-0 των Τζαζ ήταν αρκετό ώστε να αλλάξει την ροή του αγώνα και οι γηπεδούχοι να φτάσουν στη νίκη με  124-120.

Για τους νικητές την διαφορά έκανε ο Κλάρκσον με 18 πόντους και ακολούθησε ο Μπογκντάνοβιτς με 14 πόντους.

Για τους Μπακς ξεχώρισε Μίντλετον με 25 πόντους και ακολούθησε ο Αντετοκούνμι με 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-30, 63-61, 95-93, 124-120

ΤΖΑΖ (Σνάιντερ):Γκομπέρ 7 (5 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 14 (2), Ο'Νιλ 2, Κόνλεϊ 13 (4), Μίτσελ 12 (1), Πασκάλ 6 (2), Φιτς 3 (1) Χιουζ 12 (3), Τιγκ 4, Γουάιτσαϊντ 7 ( ριμπάουντ), Αζουμπουίκε 4 (7 ριμπάουντ), Κλάρκσον 18 (4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Όνι 4 (1), Μπάτλερ 16 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Άλστον 2

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 21 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίντλετον 25 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λόπεζ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 13 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Άλεν 6 (2), Μαμουκελασβίλι 2 (7 ριμπάουντ), Θ. Αντετοκούνμπο, Νουόρα 13 (3), Καλαϊτζάκης, Γουότερς 2, Κόνατον 9 (3), Χουντ, Μπράιαντ 6, Χιλ 8, Ρόμπινσον 4

Τα ομαδικά στατιστικά των Τζαζ: 23/42 δίποντα, 20/46 τρίποντα, 18/23 τρίποντα, 48 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 32/64 δίποντα, 16/39 τρίποντα, 8/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη