Τίμπεργουλβς-Γκρίζλις 119-118: Δια χειρός Τάουνς οι λύκοι έκαναν το 2-2

Οι Τίμπεργουλβς νίκησαν εντός έδρας τους Γκρίζλις με 119-118, ένα αποτέλεσμα που διαμόρφωσε ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με κρίσιμες βολές στο φινάλε και η σειρά των playoffs είναι ισόπαλη με 2-2.

Πολλές εναλλάγες στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Τίμπεργουλβς με ένα επί μέρους σκορ 13-6, να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-28).  Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα ακόμη και με 15 πόντους (50-35, 15' λεπτό) στην αρχή του δεύτερου δωδεκαλέπτου, με την ομάδα από το Μέμφις να μειώνει με ένα επί μέρους σκορ 21-10, στους τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-56).

Η ομάδα από την Μινεσότα κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τις "αρκούδες" να μειώνουν στους τρεις πόντους (80-77. 25' λεπτό), αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προπορεύονται και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (93-87).  Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τους Γκρίζλις να μειώνουν σε τρεις περιπτώσεις στον ένα πόντο, αλλά τους Τίμπεργουλβς να κρατάνε τα ηνία της αναμέτρησης. Χάρη στις κρίσιμες βολές του Τάουνς στο φινάλε και παρότι ο Μπέιν ευστόχησε για τρεις σε νεκρό χρόνο, οι Τίμπεργουλβς νίκησαν εντός έδρας με 119-118 και έκαναν το 2-2 στην σειρά των playoffs.

Από τους Τίμπεργουλβς διακρίθηκαν οι Τάουνς (14ρ. και τρεις ασίστ) και Έντουαρντς (4ρ. και τέσσερις ασίστ) με 33 και 24 πόντους. Από τους Γκρίζλις ξεχώρισαν οι Μπέιν (2ρ. και τέσσερις ασίστ) και Μπρούκς (2ρ. και μία ασίστ) με 34 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 33-28, 60-56, 93-87, 119-118